Ud fiyatları,Ud,Akort,Ud taksimi,Ud dersleri,Ud çalma,Musiki Makamları,Makamlar,Türk müziği makamları
3 sene önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 4 yorum yapıldı.

Ud Akort Şekilleri

Ud Akort Şekilleri 

Ud telleri dört türde akort edilebilir. Bunlar aşağıda ki gibidir:

1) Geleneksel olarak bilinen 5 telli Ud’da akort (inceden kalına); sol-re-la-mi-re

2) 6 telli çağdaş Ud’da ise (aynı sırayla): sol-re-la-mi-re-la  (Targan bu kalın La’yı çalacağı parçaya göre bazen kalın Sol olarak da kullanmıştır)

3) Bacanos’un ud akordunda yaptığı değişiklik şöyledir: sol-re-la-mi-si-fa diyez

4) Cinuçen Tanrıkorur’un akort sistemi ise şu şekildedir: sol-re-la-mi-si-en kalın mi.

Türk musikisinde udun sesleri sol anahtarına göre yazılır. Uddan elde edilen sesler yazılışından bir oktav (sekizli)daha pestir. Alttan birinci ve ikinci teller naylon (misina), diğer teller ise naylon üzerine bakır veya gümüş sargılı tellerdir. En üstteki altıncı( bam) tel tek, diğerleri ise çift takılır. Perdelere göre tellerin akordu şu seslere yapılır:

Perde isimleri Türk müziğine göre Batı müziğine göre
1.tel Gerdaniye Sol Re
2.tel Neva Re La
3.tel Dügah La Mi
4.tel h.aşiran Mi Si
5.tel Kaba buselik Si Fa diyez
6.tel Kaba geveşt Fa diyez Do diyez

Kromatik akort aletleri ile tüm enstrümanları akort etmek mümkündür. Bu alet üzerinde her  enstrüman ayrı harf ile ifade edilir. Enstrümanı doğru akort edebilmek için kullandığınız enstrümana özgü doğru harfi bilmeniz gereklidir. Ayarların doğru yapılması ve enstrumanımıza özgü doğru akort harfinin bilinmesi önemlidir. Resimdeki kromatik akort aletinin üzerindeki ayarlar tüm kromatik akort aletlerinde mevcuttur ve kullanım kılavuzlarında bu ayarların nasıl yapılacağı ve değiştirileceği resimlerle de anlatılır.

En başta devamlı olarak kullanılacak ayarlar yapılmalı ve her akort öncesi kontrol edilmelidir.
yukarıda kromatik akort aleti resminde “
frekans değeri” 1 numara ile gösteriliyor.. Frekans değeri normal bir akort için 440 Hz  olmalıdır. Bu değerdeki herhangi bir değişiklik, udun tüm tellerinin pes ya da tiz akort edilmesine neden olur.
Üzerinde KEY yazısı bulunan 2 numara ile ifade ettiğimiz, anahtar olarak da adlandırılan ayar C’de olmalıdır. Bu anahtar ayarında yapılan değişiklik, ud akordunun yanlış olmasına neden olur.

Bu aşamadan sonra, üzerinde NOTE yazısı bulunan 3 numara ile ifade edilmiş bölümdeki rakamlardan hangisinin kullanılacağını bilmek önemlidir. Ud telleri, alttan üsteki tek tele doğru 1-2-3-4-5-6 olarak numaralandırılır. Ud tellerin harf olarak karşılıkları şöyledir:

1.tel-D (re)   
2.tel-A (la) 
3.tel-E (mi)
4.tel-B (si)
5.tel-F# (fa diyez) (yada akort aletine göre farklılık göstererek G bemol olabilir)
6.tel-C# (do diyez) (yada akort aletine göre farklılık göstererek D bemol olabilir)

bu harfleri akort aleti üzerinde bulmak için, udun burgularını gevşetip sıkarak deneme yaparız.  dikkat edilmesi gereken konu ise, bu harflerin sonsuz bir döngü içinde olmasıdır. Yani ABCDEFG ve sonra yine ABCDEFG şeklinde başa dönerek devam eder. Tekrar eden bu harfler arasında bir oktavlık fark vardır. eğer akordu çok bozuk bir udu akort ediyorsanız doğru bölgede olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi halde teli fazlaca gererek koparabilirsiniz. Elinizle telin gerginliğini konrol etmelisiniz.
Akort ettiğiniz telin harf karşılığını 3 ile numaralandırdığımız NOTE bölümünde bulduktan sonra  kromatik akort aleti resminde numara ile ifade edilen bölümdeki  ince ayar  ibresini tam ortaya almaya çalışmalısınız. Bu süreçte 5 ile numaralandırılmış bölümdeki ışıklar kırmızı ve yeşil renkte yanacak ve yeşil olduğunda telinizin akordu tamamlanmış olacaktır.

Hangi burgunun hangi tele bağlı olduğunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Resim, tellerin bağlandığı burguları ezberlerken size yardımcı olabilir.

Resim ile ilgili açıklamalar:
1-A birinci tel çiftinin alttaki teli
1-Ü birinci tel çiftinin üsteki teli

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
ud-akord-düzeni
Türk Müziği ve Batı Müziği Seslendirme ve Ses Sistemi Farkları Türk ve Batı müziğine göre ud akord düzeni aşağıdaki gibidir: Geleneksel Türk müziğinde notalar sol anahtarına göre yazılmaktadır. Ancak çıkan ses Batı müziği notalarından farklı frekanstadır. Bat...
Yorumlar
 1. Raşit diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Benim anlayamadığım, UD’ta en alt tel SOL yani akord cihazında (G) olması gerekiyor ama siz dahil birçok sitede, neden alt teli Sol denmesine rağmen Re yani (D)ayarlanıyor.. Sizin tablonuza göre batı müziğinde re , türk müziğinde sol mü sayılıyor yani. Malum bunu akor cihazı ile yapıyorum, sonuçta bu cihaza göre en alt tel; G mi D mi ayarlanacak.
  Saygılar
  Raşit

  • tayfun Ünver diyor ki:

   Sevgili kardeşim..TSM de udun enalt teli (gerdaniye) yani sol sesi akort aletinde D ye ayarlanıyor.Klasik keman akortlarında ise sol teli G ye ayarlanıyor.Sağlıcakla kalın…

 2. udiengineer diyor ki:

  ud enstrumanında en alt tel akort cihazında D4 olarak ayarlanır.

  ama çalarken o telden cıkan sese sol denir.

  turk muziği ile atı müziği herhangi bir tınıya farklı isimler veriyorlar.

  mesela telefon ahizesinin kaldırdıgınızda duydugunuz sese türk bir müzisyen bu ses nevadır der. (yani re)
  avrupalı yabancı bir müzisyen bu ses A dır der.

  kulağın duydugu tını aynıdır ama isimlendirme farklıdır.

 3. bilgr san diyor ki:

  t yasinda udu solak fakat tellerini degistirmeden calmaya basladim kimse bana soyle calinacak demedi butu telli enstrumanlari oyle caldim tel degistirmen calan dunyada 2 veya 3 kisiymis dogrumu hocam ogrenmek istiyorumBu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print